Mistr Xu Changwen

  • Zakladatel stylu Jižní Taijiquan
  • Zakladatel stylu Černý tygr
  • Expert na sanda a tvrdý qigong

 

Mistr Xu Chang Wen (徐昌文) se narodil v roce 1949 ve městě Taizhou,
v provincii Zhejiang na jihovýchodě Číny. Wushu začal cvičit už jako malý chlapec pod vedením svého otce a brzy se stal studentem hned několika známých mistrů: Pan Wensen (mistr Taiji Neigong), Li Yuanshan (představitel Jižního Taijiquan v oblasti Taizhou), Jin Yimin (odborník na tvrdý Qigong),
a Chen Baokui (mistr Taiji Neigong). Učil se i u slavných mistrů Cai Long Yun
a Qiu Pixiang, držitelů nejvyššího 9. duanu.

Mistr Xu během své závodní kariéry nasbíral mnoho cenných kovů, mezi nimiž bylo i zlato a stříbro v mistrovství ve wushu pořádaném v provincii Zhejiang v roce 1973. V letech 1983, 1984 a 1986 působil jako trenér sandy a tuishou v zhejiangském wushu týmu. V roce 1983 vystoupil spolu se svým studentem Qi Yangfeng (mistr Číny v sandě, 56 kg) na 5. národních hrách, které se konaly v Šanghaji. Několikrát byl také pozván jako rozhodčí na národní mistrovství Číny v sandě. V roce 1986  jako člen Čínské wushu delegace navštívil Japonsko a o rok později také Austrálii. Na svých cestách propagoval Jižní Taijiquan a tvrdý qigong, místními médii byl často nazýván „Prvním čínským mistrem tvrdého qigongu“. Mistr Xu se objevil také v mnoha čínských filmech a seriálech, např. Wudang, Lucky 13, The Demi-Gods and Semi-Devils a dalších.

V roce 1986 založil Mezinárodní Wenwu školu v Taizhou, která se velmi rychle zařadila mezi nejlepší internátní školy v Číně. V roce 1992 získala škola nejvyšší ohodnocení a tím i první místo na národní soutěži wushu škol v Qionghai, v provincii Hainan. Ve škole trénovalo mnoho talentovaných studentů, mezi nimi Zhou Tianfen (mistryně Číny v sandě v kategorii 70 kg), Zhang Luan (první místo na asijském šampionátu v sandě), Zhao Guangyong (mistr Číny v sandě, 65 kg a 70 kg).

V roce 2006 byl mistr Xu zařazen mezi Světově významné Číňany a v roce 2008 byl oceněn jako jedna z význačných osobností procesu otvírání čínské společnosti a reforem v Taizhou za posledních 30 let. V současnosti je mistr Xu předsedou představenstva Mezinárodní Wenwu školy v Taizhou a také prezidentem Wushu asociace v Taizhou.