Čínské shuaijiao

ČESKÁ UNIE ČÍNSKÉHO SHUAIJIAO

Kateřina Lv Krumpálová je oficiálním zástupcem za Českou republiku v Evropské Unii čínského shuaijiaa.

 

Základy čínského wrestlingu se budou vyučovat v rámci tréninků wushu. V budoucnu plánujeme otevření samostatných tréninků a účasti našich svěřenců na mezinárodních soutěžích a seminářích.

o ČÍNSKÉm SHUAIJIAu (wrestlingu)

Čínské shuaijiao patří k nejstarším formám čínského bojového umění wushu populárního zejména v severních provinciích Číny. V minulosti byl tento styl znám pod mnoha jmény, například Jiao Di, Guan Jiao, Shuai Jiao. Ke sjednocení názvů došlo až v roce 1928 se založením Centrálního Guo Shu institutu, který ustanovil čínské shuaijiao (wrestling) v podobě, v jaké ho známe dnes. Dále došlo také k rozdělení čínských bojových umění na čtyři hlavní kategorie: pěstní styly, zbraně, lukostřelectví, a wrestling. Uniformě zápasníka čínského wrestlingu se někdy říká také „hrdinova kůže“, protože když ji má adept na sobě, musí prokázat hrdinského ducha. Horní díl má krátké rukávy a je vyroben z tvrdé bavlny bílé barvy lemované z jedné strany červenou a z druhé strany modrou barvou.

摔 (shuai) znamená “házet” a 跤 (jiao) se překládá jako “rohy”. Podle legendy totiž zápasníci nosili helmy s rohy a zápasy tak připomínaly zvířecí souboje, během kterých obrazně “zkřížili rohy“. Profesor Hu Shenwu shuaijiao představil jako „bojové umění, které vychází z přírodních zákonů a fyzikálním zákonu o síle. Cílem je zachování rovnováhy, vyvedení protivníka z jeho středu a následný shoz. Metody a techniky čínského wrestlingu se dají zařadit do tří kategorií, kterými jsou útok, obrana, a odezva na útok.“[1] Tradiční shuaijiao zahrnuje jak úchopy, shozy, hody, podmetání, ale i údery, kopy, a páky, a vychází z teorií, na kterých stojí taijiquan (yin-yang, užití protivníkovy síly proti němu apod.). Soutěžní forma však nepovoluje údery ani kopy. Trénink v tradičním podání začíná nácvikem samostatných forem, které zlepšují koordinaci, práci nohou, rovnováhu, výdrž, sílu a rychlost. Podle některých pramenů v dávných dobách existovalo 72 samostatných forem, na jejich základě bylo v roce 1928 vytvořeno 24 standardních forem.

První profesionální mistrovství Číny se konalo však až v roce 2016 (Vnitřní Mongolsko). Náš trenér Lukas se tohoto mistrovství zúčastnil hned v několika rolích – jako závodník (2. místo), jako asistent trenéra (během přípravných tréninků v Šanghaji) a jako trenér (během soutěže) – jeho svěřenci získali dvě první místa (2 ženy) a dvě druhá místa (2 muži) – jednalo se tedy o obrovský úspěch!

 

Lukas Lv – hl. trenér čínského wrestlingu

  • 2016 – 1st National (professional) Championship in Chinese Wrestling (CHN) – 2. místo (75 kg)
  • 2011, 2012 – Shanghai City Championship in Chinese Wrestling – 1. místo (82 kg)
  • 2010 – National Championship in Chinese Wrestling (CHN) – 2. místo (82 kg)

Kateřina Lv Krumpálová – asistentka trenéra

  • 2016 – “Hong Cup” Shanghai City Chinese Wrestling championship – 2. místo (70kg)