Lukas at Wulin Feng Championships

Lukas fought in Wulin Feng 武林风 MMA Championship for the first time this Friday, November 16th. It is one of the most popular and the longest running martial arts program in China. This MMA Championship is called Warriors Arena of Ruthless Submission. We were lucky enough to get the notice one month in advance so Lukas had enough time to cut his weight. Many of the fighters are told 10-15 days in advance and its quite stressful for them. The organization of competition was quite chaotic and two days before the fight, Lukas’s opponent changed. Lukas arrived on Wednesday and me one day later due to my work arrangements. 

On Friday, we had breakfast at 7 am and went to sleep again because his fight was scheduled for the evening session starting 7:30 pm. The day was just about eating, sleeping and waiting. Lunch at 11:30 and first dinner at 3:20 pm, nobody ate a lot because we weren’t hungry. Our bus was leaving at 4 pm and there were more than 20 fighters plus their coaches and teammates. The stadium was located 10 minutes far from the hotel but then they let us stand in front of the gate for about 20 minutes, I was freezing. Everyone received a tag and then we could enter. On our way upstairs we saw one of the morning session fighters, limping downstairs and covering his huge black eye. I have never been to an MMA competition before and this looked very scary. 

It was almost as cold inside as it was outside. We had more than three hours until his fight, this waiting is the worst of it all. The only thing we could do was to watch the fights on a big screen that was installed in the room for warm up. The Wushu and Taijiquan competitions I took part in were usually quite lively and noisy in the backstage. However, it was not the case here, everyone was so quite. The coaches looked calm but most of their fighters were not. Their nervousness has increased with every injury we saw on the screen. Most of the fighters paraded black eyes and bleeding noses after their match. However, quite a few of them broke their hands, fingers, wrists, toes. Lukas told me that when compared to his judo fights, there are more less severe injuries in MMA. In judo, there are mostly bruises and scratches. If they really get injured, it’s very serious – broken collar bones, torn knee ligaments, broken vertebrae…

The evening session was postponed to 7:50 so Lukas has his hands wrapped and checked at 7 pm and then warmed up. Every few minutes, his opponent from Kazakhstan came by to check on what Lukas is doing. At 7:30 they called him to check his blood pressure and then shoot the entrance video. Ten minutes later we were standing in the hall and waited for the host to announce the beginning of evening fights. It was a premiere for the host as well so it took him three times to deliver the official introduction for the cameras until he got it right. First, they introduced the blue corner and then it was our show time. Lukas fought out of the red corner. To be honest, I was very scared for him and had to repeat to myself many times that a little blood is no big deal and that Lukas’s level is high enough to not get seriously injured. A few seconds later, I felt much calmer as the opponent didn’t dare to strike and those few punches and kicks he threw at Lukas we’re not that strong and precise. It was more than obvious that Lukas owns the cage. And then in 3:12 Lukas unintentionally hurt his opponent’s eye and as he couldn’t continue fighting, the match was stopped without result. We were really down on our luck this time because otherwise Lukas would won. Nevertheless, everyone was impressed by Lukas’s standing fight because they didn’t expect a judoka to fight this well after just one year of training. He was interviewed by the Henan TV station and was offered a few fights in the beginning of next year, both in China and abroad. We will see what the future will bring, the only sure thing is that all the time spent on training was worth it and Lukas has many great fights ahead! 

F3E3CFCA-C2E6-41E4-AD03-7DE2715CDAE4.jpeg

3rd Taizhou International Traditional Wushu Championships 2018

Letos se soutěž pod záštitou mistra Xu Changwena konala ve dnech 18.-19. září. Některé týmy dorazily 2-3 dny předem, aby měly dost času se aklimatizovat a trénovat před soutěží. Ve srovnání s předešlém ročníkem nebyla zahraniční účast tak vysoká, i tak se zúčastnili závodníci z různých koutů světa – Indonésie, USA, Rusko, Velká Británie, Nizozemí, Kuba, Hongkong, Malajsie a ČR. Přihlásila jsem se do dvou kategorií, a to tradiční chen taijiquan a jižní taijiquan. Do poslední chvíle jsem nevěděla jistě, jestli budu startovat, protože mě mistr opět požádal o tlumočení na zahajovací ceremonii a při vyhlašování výsledků.

Mistr se snaží představit tradiční disciplíny, které na jiných soutěžích nejsou příliš obvyklé. Před dvěma lety se mu nepodařilo přesvědčit zastupitele města, aby mu povolili pořádat soutěž v sanda na řece v centru města, a tak se celá  soutěž přesunula do místního bazénu. Bylo to divácky velice lákavé, hlediště bylo téměř plné. Ani letos to Mistr nevzdal, a když se mu nepodařilo dostat leitai do centra města, soutěž v sandě a zahajovací ceremoniál přesunul do městečka Ningxi nedaleko od Taizhou. Městečko s více než tisíciletou historií leží uprostřed kopců porostlých bambusem a řeka, na kterou vystavěli elitami byla průzračně čistá. Nevím, jestli je to tak vždy nebo jestli ji vyčistili kvůli soutěži… 🙂

Akce “Sanda na řece” celou soutěž značně zkomplikovala a zapříčinila značné časové prodlevy. Nicméně, když měl člověk kam si sednout a s kým si povídat, tak to čekání stálo za to. Představení opičího krále, který létal nad řekou, bylo úžasné, a stejně tak děti cvičící formy a aplikace jižního taijiquan pod vedením hlavního trenéra školy Wang Lizhu. Poté následovaly dva profi zápasy sanda – představení pro diváky. Po ukončení nás všechny nahnali do připravených autobusů a odvezli zpět do školy na oběd. Soutěž začínala až po obědě.

Jedeme na soutěž!

Během oběda se nám ztratilo pár zahraničních závodníků, museli jsme na ně čekat, a tak jsme na místo dorazili pozdě. Všichni zmateně pobíhali do chodbách sportovního centra. Cizinci hledali nápisy v angličtině se svými jmény a Číňané zase naháněli cizince, aby se neztratili a dorazili na soutěžní plochu včas. Vyvolávali mě zrovna ve chvíli, když jsem dorazila. Tentokrát jsem se plánovala svědomitě zahřát a připravit, ale nebylo moc času. Do toho mě našla reportérka, která měla po celou akci natáčet mě a Liz. Natáčeli mě při přitahování, ptali se, jak se cítím… no nechtělo se mi s nimi moc mluvit. Jako první jsem nastupovala s chenem. Najednou startovalo 6 závodníků, postavili mě moc doleva, takže jsem neměla šanci se tam vejít, musela jsem ve dvou částech hodně improvizovat, aby se mi povedlo zůstat na ploše a nesrazit se s ostatními. Byla jsem ale se sebou spokojená, neztratila jsem hlavu a poprvé za svou soutěžní kariéru jsem nebyla nervózní. Na soutěže jsem si vždycky vybírala “bezpečné” kombinace, při kterých se nemůže nic moc stát – hlavně žádné skákání a běhání. Tentokrát jsem poprvé sestavu výrazně zrychlila, přidala skoky a i si trochu zaběhala. Po tréninku s Lukášem se mi práce nohou výrazně zlepšila, skoky se odlehčily a cítila jsem se rychlých částech jistější, tak jsem to chtěla vyzkoušet, a povedlo se! Získala jsem první místo. Téměř hned po první kategorii následoval můj druhý start. Nastupovala jsem společně s Liz a její kamarádkou z Kuby, která kromě jižního taijiquan cvičí hlavně nanquan, a bylo to hodně znát. Některé pohyby měla extra pěkné. Cvičila sestavu 66 forem od začátku, první a druhou část. Liz netradičně hned po otevření přešla do gongbu a mám pocit, že začala mixem třetí a čtvrté části. Otevření se mi líbí moc,  takže tím vždy začínám, i když to trvá 25-30 sekund. Stihla jsem první, druhou a polovinu čtvrté části, kterou jsem zakončila svým oblíbeným postojem tygra. I tady se mi nakonec povedlo získat zlato. Měla jsem z toho radost, protože obě Kubánky cvičí jižní styl taijiquan přes osm let.

K večeru mi Mistr zavolal a pozval nás všechny k sobě domů na večeři. Bydlí asi 20 minut chůze od haly v menší vilové osadě. Jeho sedmipatrový dům stál 40 000 000 RMB… V druhém patře podzemí má slavnostní jídelnu s na míru vyrobeným stolem. Ten večer se nás tam sešlo celkem 20. Mezi hosty bylo několik mých bývalých učitelů z SUS, všechni držitelé 9.duanu. Jeden učitel z Pekingské sportovní univerzity, který má na starost sanda, a ostatní byli sponzoři soutěže a Mistrovi přátelé. Po večeři jsme se vrátili do haly, kde pokračoval soutěžní program.  Ruskému týmu mé bývalé spolužačky se podařilo získat téměř všechny medaile. Světe div se… nemají soutěžní ani taiji koberec, a přesto cvičí velice dobře… 😉

Druhý den soutěže

Druhý den nás po snídani odvezli zpět do Ningxi, kde probíhala soutěž v sanda na řece. Seděla jsem s Varyou (Rusko) mezi čestnými hosty, a tak jsem měla čas vyzvědět trochu o tom, jak vypadá trénink v Rusku. Co mě překvapilo nejvíc bylo, že tyhle děcka cvičí přibližně 3x týdně odpoledne po škole. Ti, co se účastní soutěží, cvičí o něco více. Opět se potvrdilo, že nejde ani tak o objem hodin, který se do cvičení vloží a o vybavení, ale o správné tréninkové metody a přístup jak trenéra tak cvičenců.

Sanda na řece byla hodně zajímavá. Jakmile někdo skončil ve vodě, tak dané kolo končilo. A vykoupalo se jich hodně. Problém byl trochu v tom, že někteří borci očividně neuměli plavat a asi z toho měli trochu trauma. Druhou komplikací bylo, že potom platforma hodně klouzala, musela se stále otírat a i rukavice víc klouzaly. Kubánec se nám pak svěřil, že měl také problém z vody vylézt, třebaže plavat umí. Rukavice se mu nacucaly vodou a táhlo ho to ke dnu… celou akcí kromě moderátora provázel učitel Jiang z SUS, můj učitel sandy, a Mistrův bývalý student. Mistrovi to i tak nedalo, často se chopil mikrofonu, povzbuzoval borce a publiku vysvětloval, co se zrovna stalo, kolik získali bodů a podobně. Byl ze soutěže opravdu nadšený. Líbilo se nám to všem, voda přidala hodně na atraktivitě. Most byl daleko, a tak zápasníci po skončení museli brodem přejít řeku, aby se dostali k nám na slavnostní vyhlášení a předání cen. Klukům v těžké váhové kategorie jsem předávala cenu já, ještě z nich kapala voda, když jsem jim potřásala rukou. Ocenění jsem získala i já sama, a to za přínos v oblasti rozvoje a propagace wushu v zahraničí.

Program skončil před obědem a odpoledne nás Místě vzal na výlet do hor v okolí. Provincie Zhejiang má opravdu spoustu krásných míst!

Tato soutěž se koná jednou za dva roky. Už teď se těším, s čím Mistr přijde. Možná už budou i zápasy v býky, kdo ví…

8C945F6F-B8D8-4129-B789-128156EC4006

3rd Taizhou International Traditional Wushu Championships

On behalf of our shifu Xu Changwen and the Chinese Wushu Association we would like to invite you to participate in the 3rd Taizhou International Traditional Wushu Championships that will be held from 20th to 21st October 2018.

Among the judges, there will be famous masters such as Zhang Shan, Zhu Rui Qi, Qiu Pei Xiang and others.
The taolu events will be held in Taizhou sports stadium in Huangyan district. The sanda championship will be held in Taizhou swimming pool – leitai will be installed on the water!

069E9C29-0614-4585-8B21-B4E7CC9DF9C0.jpeg

Deadline: 30th September 2018
Registration: 19th October 2018
Competition: 20th-21st October 2018

Events: Traditional Wushu taolu, modern Wushu taolu, Taijiquan, 2 athletes taolu, group event, single and double weapons, duilian, and Health Qigong.

We can arrange a car to pick you up at the Shanghai International Airport (Pudong) to take you to Taizhou city.

Please do not hesitate to contact us if you need any more information.

Lukas trénuje v Olomouci

Celý letošní červenec strávil Lukas v Olomouci tréninkem brazilského jiu-jitsu v ABJJA pod vedením trenéra Artema Burdiyana. Ze cvičení byl nadšený, odvezl si mnoho nových podnětů a inspiraci do dalšího tréninku.

Moc za všechno děkujeme a příští léto se těšíme na další společné tréninky!

ABJJA

Facebook: https: //www.facebook.com/ABJJA.TYM.CZ/?ref=br_rs
Webová stránka: http://abjja.tym.cz

 

 

3. Mistrovství Evropy v Taijiquan a ostatních vnitřních stylech

Od 11. do 13. května 2018 se v Moskvě konal 3. Evropský šampionát v Taijiquan a ostatních vnitřních stylech. Za Českou republiku nás vyjelo celkem pět, jednalo se tak o náš zatím nejzastoupenější výjezd za vnitřní styly. Zpětně se dá také říct, že šlo o zatím nejúspěšnější výjezd reprezentace Taijiquan, protože jsme získali celkem pět medailí:
3 zlaté, 1 stříbrnou, 2 bronzové.

Letošní šampionát se stejně tak jako ten minulý konal ve Wushu Palace na jihu Moskvy. Jedná se o největší tréninkové zázemí pro Wushu v celém Rusku, které bylo vystaveno ani ne za rok a otevřeno v roce 2015. Na šesti patrech o 14 000 m2 je nespočet tělocvičen, dál je tu obrovská posilovna s nejmodernějším vybavením, jídelna, šatny, sprchy, sklady zbraní a podobně. Do soutěžní haly se vejde až 1200 diváků.

První den jsem nastoupila v zápase tuishou (75 kg). Měla jsem jedinou soupeřku, a to Rusku z městečka Orlov. Bohužel jsem prohrála na body. Byla to pro mě ale cenná zkušenost, protože jsem se takového zápasu účastnila vůbec poprvé. Zápasy tuishou probíhaly celé dopoledne v prvním patře na ploše určené pro sanda. Závodníků bylo velice málo, hlavně v ženských kategoriích, což je velká škoda. V nejvyšším patře probíhala soutěž na dvou moderních kobercích v sestavách jednotlivců i skupin v nejrůznějších formách. Hned první den získala Martina Slabá dvě zlaté medaile, a to v kategorii ostatní tradiční taijiquan a nové IWUF taijiquan. Zadařilo se i další den, kdy s mečem vybojovala bronz. Je to její zatím nejlepší výsledek z ME a MS. Jana Neřádová získala v krátkých zbraních stylu chen bronzovou medaili.

Třetí den jsem nastupovala se sestavou 66 forem jižního stylu Taijiquan v kategorii ostatních vnitřních stylů. Vzhledem k tomu, že většina soupeřek nastupovala se sestavami bagua zhang a xingyi quan, nedělala jsem si moc velké naděje na medailové umístění. Ve skupině nás bylo celkem šest, z toho dvě Rusky, jedna Lotyška, jedna Norka a jedna slečna z Kyrgyzstánu. Až do poslední chvíle jsme nevěděli, na kolikátém místě se umístím. Nakonec z toho bylo první místo a zlatá medaile. I Jirka se Sandrou se vzhledem ke konkurenci a metodám posuzování ze strany rozhodčích umístili velice dobře. Každý z nás tam na koberci nechal všechno a musím říct, že jsem z týmu i z celého výjezdu měla velikou radost.

Kateřina Lv Krumpálová

 

Čínská bojová umění na Univerzitě Palackého

Asijská bojová umění mají na Fakultě tělesné kultury (FTK) dlouholetou tradici a mezi studenty se těší velkému zájmu. V posledních letech se do této rodiny přidala také čínská bojová umění a zdravotní cvičení. Od roku 2014 jsou na univerzitu přes Konfuciův institut zváni lektoři čínských bojových umění z čínských univerzit. Každý lektor zůstává jeden rok, během kterého vede různé kurzy pro širokou veřejnost, studenty i zaměstnance univerzity. Ve školním roce 2017/2018 jsem se na výuce také podílela. Vedla jsem dopolední kurzy čínských zdravotních cvičení pro seniory, ve kterých jsme se věnovali hlavně zdravotnímu qigongu Osm kusů brokátu a základní sestavě 8 forem stylu yang. V kurzu pro zaměstnance univerzity jsme procvičovali zejména zdravotní qigongy Pěti zvířat a Osm kusů brokátu, sestavu 24 forem stylu yang a tuishou (lepivé ruce). Večerní lekce pro širokou veřejnost, které probíhaly v aplikačním centru BALUO na Neředíně měly podobnou náplň. V centru BALUO jsme měli výborné zázemí v podobě velkých zrcadel, příjemného ozvučení a různorodého vybavení, které jsem při lekcích mohla používat, například lehké činky, tyče, gumy, yoga bloky, fitbally, overbally a další. Tréninky wushu se skládaly hlavně ze základních pohybů, skoků a různých kombinací. Nechyběla sestava Wu bu quan, na kterou jsme navázali se standardní sestavou changquan yilu a poté už 2. set standardní changquan (第二套国际规定武术套路). A konečně předmět Taijiquan (TAIC1, TAIC2) pro studenty všech fakult UP, který jsme vedli společně s čínským lektorem z Pekingské sportovní univerzity, Fan Gaoshengem. Tam jsme kromě základů Taijiquan procvičovali také některé ze sebeobranných technik, základní kopy, údery a další. Kromě toho jsme ve spolupráci s některými pedagogy FTK představili čínská zdravotní cvičení ve výukových blocích také studentům fyzioterapie a aplikovaných pohybových aktivit. FTK je s největší pravděpodobností jedinou fakultou v Evropě, která do své nabídky předmětů pro studenty zahrnula také čínská bojová umění, za něž studenti po úspěšném splnění získávají kredity.

Kurzy čínských bojových umění na Fakultě tělesné kultury budou pokračovat i v následujícím školním roce. Brzy nám přijede nová lektorka čínských bojových umění, Long Chunyan, taktéž z Pekingské sportovní univerzity, je tedy na co se těšit. Pro více informací sledujte stránky Fakulty tělesné kultury: https://ftk.upol.cz, stránky aplikačního centra BALUO: https://www.acbaluo.cz nebo mě kontaktujte!

Kateřina Lv Krumpálová

Cvičení pro seniory na Fakultě tělesné kultury UP v Olomouci

Od září 2017 do června 2018 probíhal na Fakultě tělesné kultury kurz čínských zdravotních cvičení pro seniory. Každou hodinu jsme začínali se základním obejmutím stromu (站桩) a jeho modifikacemi. Poté následovaly základní pohyby a základní kroky stylu yang. V další části jsme se věnovali zdravotnímu qigongu Osm kusů brokátu (八段锦) a základní sestavě 8 forem stylu yang. Do lekcí jsem zařadila také různá posilovací a protahovací cvičení, cviky na zlepšení stability, správné přenášení váhy, uvolnění ramen atd. Kurz probíhal v aplikačním centru BALUO při fakultě, kde jsme měli výborné zázemí v podobě velkých zrcadel, příjemného ozvučení a spousty vybavení, kterým jsem mohla lekce ozvláštnit, například lehké činky, tyče, overbally, fitbally, gumy a další.

Kurz bude pokračovat i v příštím školním roce. Máte-li zájem o více informací, podívejte se prosím na stránky Fakulty tělesné kultury UP: https://ftk.upol.cz nebo mě kontaktujte.

Kateřina Lv Krumpálová

PF 2018

Rok 2017 pro nás byl v mnoha ohledech přelomový. Mnoho skončilo a my se ocitli na začátku něčeho úplně nového. V nejbližších letech se uvidí, jak dobře se s tím popereme.

Lukas Lv a Kat Lv Krumpálová dva roky působili v Xiongjie Fight Club (Shanghai, Čína) jako trenéři a v prosinci 2017 odkoupili většinový podíl a oficiálně se stali spoluvlastníky klubu, pro který mají mnoho zajímavých plánů!

Lukas Lv v témže roce založil bezpečnostní agenturu Black Crocodile v Šanghaji a Kat Lv Krumpálová se po sedmi letech vrátila do ČR. Nastoupila na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kde začala vyučovat taijiquan, zdravotní qigong a základy wushu. V prosinci úspěšně obhájila svou disertační práci na Šanghajské sportovní univerzitě. Stala se oficiální zástupkyní čínského wrestlingu v ČR. Navázala úspěšnou spolupráci s Kungfu Akademií Yulong v Brně a zahájila semináře taijiquan a zdravotního qigongu. Na MČR 2017, které se konalo v Brně, se poprvé objevila v roli rozhodčí – moderní wushu, tradiční wushu a taijiquan. Pozvala mistra Xu Changwena a jeho dva trenéry na oficiální návštěvu ČR, během které u nás poprvé představili jižní styl taijiquan.

Rok 2018 jistě přinese další překvapení. Ať už budeme kdekoliv, náš cíl zůstává stejný – šíření a propagace čínských bojových umění, zdravotních cvičení, čínské kultury a bojových sportů.

Moc vám všem děkujeme za podporu, bez ní bychom se tak daleko jen tak nedostali.

Úspěšný rok 2018 vám přeje

Qiankun Wushu Academy
Lukas Lv & Kateřina Lv Krumpálová